Brusel chce zakročit proti přelévání zisků v EU

Brusel chce, aby firmy platily daně v zemi, kde skutečně vytvářejí zisk. Velké firmy totiž převádějí zisky do zemí s extrémně nízkými daněmi.

 

 

  • Podnikání a investice
  • 23. 11. 2016

Pokud by tato nová pravidla vešla v platnost, pak by to pro Českou republiku znamenalo nemalou částku do státní pokladny.
Tento návrh je reakcí na nedávné skandály s extrémně nízkými odvody daní u velkých korporací. Jako příklad lze uvést velikány jako Apple či Starbucks, ti své zisky často přesouvají do některých zemí EU, kde mají uzavřené dohody na základě kterých, platí minimální daně.
Evropská komise nyní navrhuje, aby ve všech členských zemích došlo ke sjednocení základu daně. Její sazbu si každý stát bude stále moci určit sám. Převádění zisků za nižším zdaněním však bude znemožněno tím, že firmy budou muset v každé zemi danit to, co v ní vydělaly. V ČR by musely začít danit např. společnosti: Erste Group, Škoda Auto, O2 nebo ČEZ.

Obavy z toho, že by Česko mohlo na tomto návrhu prodělat, byly vyvráceny studií, kterou provedla Mendelova univerzita v Brně. Výsledky studie tvrdí, že by do státního rozpočtu mělo ročně navíc přibýt šest miliard korun. Zatím však stále není jisté, zda Česká republika nový systém zdanění firem podpoří. Ke schválení je však potřeba souhlas všech zemí EU.
Česká vláda prý hodlá proti odlévání zisků velkých firem do zahraničí rázně zakročit.
Například Andrej Babiš navrhuje snížení, či úplné zrušení daně z dividend. Podle něj by tím skončila praxe, kdy si čeští podnikatelé zakládají firmy v zahraničí, kterým posílají dividendy a tím peníze odvádějí mimo ČR.
Premiér Bohuslav Sobotka by zavedl sektorové daně, které by dopadly pouze na vybraná odvětví. Díky těmto daním by dle premiéra v Česku zůstala alespoň část peněz, které jinak majitelé odvádějí do ciziny.

Evropský návrh na změnu výpočtu daní velkých firem ale řeší pouze situaci, kdy společnosti zisk převádějí do jiných zemí Evropské unie. Nezdaněné peníze však často odcházejí také do různých daňových rájů mimo EU.

Zdroj: http://ihned.cz/