Vláda plánuje rozvolňovat opatření do 8. června v pěti etapách

Praha 14. dubna (ČTK) - Vláda dnes představila plán pro otevírání obchodů a dalších zařízení a provozoven uzavřených kvůli novému typu koronaviru. Rozdělila ho do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Nejprve by měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, postupně by se měly každý týden a později po 14 dnech přidávat další obchody či akce. V poslední vlně by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech, řekl novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

  • Podnikání a investice
  • 14. 4. 2020

Havlíček uvedl, že vládní plán vychází ze scénáře, kdy by bylo šíření koronaviru "pod kontrolou" a termíny jsou proto orientační. "Může tam dojít k určitým posunům, ale byli bychom rádi, kdybychom to takto dodrželi," řekl. Plán připodobnil k podobnému scénáři, který připravilo sousední Rakousko. Česká republika je podle něj obezřetnější v případě obchodních center.

Klíčové slovo měli podle Havlíčka v rozpisu otevírání provozoven epidemiologové. "Jasný předpoklad byl takový, abychom ochránili zdraví," uvedl. Důležité bylo i hledisko poptávky zákazníků a to, aby některý typ provozoven nezískal nezdravou konkurenční výhodu na úkor jiných. "Snažili jsme se udělat férový a vyvážený mix, který, dopředu říkám, není stoprocentně spravedlivý," dodal.

Od nejbližšího pondělí 20. dubna mohou začít fungovat řemesla a navazující provozovny, farmářské trhy, autobazary a autosalony. "Dále venkovní tréninkové aktivity profesionálních a vrcholových sportovců v menších skupinách a za přesně definovaných podmínek," uvedl Havlíček. Možné budou také svatby do deseti lidí, stejně jako u tréninků za specifických hygienických podmínek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že první vlna otevřených obchodů není z epidemiologického pohledu riziková. "Neměla by navýšit počet pozitivních pacientů, budeme tak mít do 27. dubna čas na vyhodnocení velikonočních svátků," uvedl Vojtěch. Vnímal, že ne všichni lidé se o Velikonocích chovali s ohledem na přetrvávající epidemii nemoci covid-19 zodpovědně.

O týden později by měly začít fungovat všechny provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou ve velkých nákupních centrech. "Poté už to dávkujeme podle požadavků epidemiologů, aby se vždy vyhodnotila situace," uvedl Havlíček. Od 11. května by tedy měly fungovat provozovny do 1000 metrů čtverečních, autoškoly, posilovny a fitness centra, kde by ale návštěvníci nesměli využívat sprchy a šatny.

Od 25. května by mohly otevřít venkovní zahrádky restaurací, hospod, bufetů, kaváren či vinoték, ale také kadeřnictví a holičství, masážní či regenerační salony. "Současně zprovozňujeme muzea, galerie a zoologické zahrady, nicméně se zavřenými pavilony," uvedl Havlíček.

V poslední vlně by se měla 8. června otevřít obchodní centra, začít fungovat by měly hotely či ubytovací zařízení. Restaurace a zoologické zahrady by mohly otevřít i vnitřní prostory. Konat by se mohly začít kulturní, společenské či sportovní akce do 50 osob či svatby za speciálních podmínek. "Pokud vše dobře půjde, je reálné, aby se mohly začít hrát standardní sportovní zápasy bez diváků," uvedl Vojtěch.

Kabinet v materiálu uvedl, že zbývající činnosti budou povoleny v červnu podle aktuální epidemiologické situace. "Každý provozovatel, který bude otevírat, si musí uvědomit, že na každém záleží, jestli budeme moci dál rozvolňovat, nebo dojde k nějakému výkyvu," apeloval Vojtěch na odpovědnost podnikatelů i zákazníků. Ministerstvo bude vývoj epidemie kontrolovat a podle toho případně časovou osu upraví. Provozovnám dá také manuál s hygienickými podmínkami pro jejich konkrétní činnost.

Havlíček ocenil, že se vláda nenechala "vyhecovat" od různých spolků a s představením plánu počkala na důkladnou analýzu s ohledem na statistická data epidemie. Kabinet podle něj rozhodl jednohlasně, o týden se posunoval proti jeho původnímu plánu, který zněl do konce května. "Byla to konkrétní diskuse, ne že bychom se přetlačovali," uvedl.

Plánované vlny rozvolňování opatření:

pondělí 20. dubna

- řemesla s provozovnou

- farmářské trhy

- autobazary a autosalóny

- venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinách za přesně definovaných podmínek (sportovci s profesionální smlouvou, vrcholoví sportovci MO - AČR a MV ČR)

- svatby do 10 lidí za specifických podmínek

pondělí 27. dubna

- provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)

pondělí 11. května

- provozovny do 1000 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)

- autoškoly

- posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny)

pondělí 25. května

- restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek

- holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské regenerační nebo rekondiční služby

- muzea, galerie, výstavní síně

- zoologické zahrady (pouze venkovní výběhy)

pondělí 8. června

- všechny provozovny v nákupních centrech

- provozovny nad 1000 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech

- restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky - vnitřní prostory

- hotely a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren)

- taxislužby (dosud nepovolené)

- živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing)

- divadla, zámky hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek

- hromadné akce s odstupňovaným počtem účastníků

- kulturní, společenské, sportovní akce (do 50 osob)

- zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku

- další včetně opatření v cestovním ruchu

- svatby za specifických hygienických podmínek

- zoologické zahrady (včetě vnitřních prostor)

 

Zdroj: Úřad vlády