Příspěvek OSVČ se bude vyplácet i po 30. dubnu, ale nezvýší se

Praha 5. května (ČTK) - Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které poškodila epidemie koronaviru, se bude vyplácet i po 30. dubnu. Dnes to opakovaně schválila Sněmovna. Odmítla pozměňovací návrh Senátu, který chtěl příspěvek zvýšit za květen na 700 korun denně a za červen až na 900 korun denně. Senát chtěl také rozšířit okruh jeho příjemců. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s návrhy horní komory nesouhlasila. Novelu zákona o takzvaném kompenzačním bonusu nyní dostane k podpisu prezident.

  • Podnikání a investice
  • 5. 5. 2020

Vládní předloha prodlužuje dobu poskytování příspěvku tak, aby ho stát mohl vyplácet i po 30. dubnu, kdy měl příspěvek původně skončit. Vláda navrhla zavést i takzvané druhé bonusové období, které má trvat od 1. května do 8. června. Případné třetí období by mohlo trvat až do konce srpna. O jeho zavedení už by rozhodovala sama vláda a nebyla by zapotřebí změna zákona.

Dopady vládní předlohy na státní rozpočet za období od 1. května do 8. června budou maximálně 13 až 14 miliard korun, uvedla již dříve ministryně Schillerová.

Sněmovna při předchozím schvalování rozšířila okruh příjemců příspěvku o OSVČ, které současně s tím vykonávají zaměstnání jako pedagogové. Senátní návrh ho rozšiřoval i na OSVČ, které jsou současně zaměstnanci s příjmy do 10.000 korun měsíčně, na dobrovolníky v pečovatelské službě a na pěstouny. Ani tuto senátní úpravu Sněmovna nepodpořila.

Ministryně k senátním návrhům mimo jiné řekla, že pokud jde o OSVČ, které si současně vydělávají na dohodu o provedení pracovní činnosti s výdělkem do 10.000 korun měsíčně, tak ti dosáhnou na jednorázový příspěvek. Zdůraznila, že zákon má především podpořit OSVČ, kterým zcela vypadl zdroj obživy. Odmítla i zvýšení příspěvku. "Není žádoucí dále navyšovat rozpočtové dopady," poznamenala.

Příspěvek je určen živnostníkům i obdobným samostatným profesím. Nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Podmínky programu Pětadvacítka, z něhož se peníze poskytují, se podle dřívějšího vyjádření Schillerové nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení.

Formulář žádosti o příspěvek zveřejní ve čtvrtek Finanční správa na svém webu, uvedla dnes Schillerová na twitteru. Nový formulář podle ní bude podobný tomu starému. "Znovu bude stačit uvést základní informace, připsat bankovní účet a podepsat čestné prohlášení, že vám v daném období klesly příjmy kvůli koronaviru," popsala Schillerová.

Ministryně dnes také řekla, že k 29. dubnu obdržely finanční úřady zhruba 460.000 žádostí o vyplacení bonusu. Podle některých odhadů by o něj mohlo žádat až 700.000 osob. Kromě obvyklých způsobů lze o bonus žádat i elektronickou poštou prostřednictvím formuláře bez nutnosti zaručeného elektronického podpisu.